MENU

Flume The Most Highly Nominated ARIA Award Artist Of 2016

The 2016 ARIA Awards are just seven weeks away and today the nominees in all categories were announced. The winners will be announced at the event at The Star, Sydney on Wednesday, November 23, 2016.

On this, the 30th Anniversary of the ARIA Awards Crowded House will be inducted into the ARIA Hall Of Fame - the band having come full circle since receiving the very first ARIA Award ever presented for Best Video.

The major highlight of the ARIA Nominations Ceremony held today was Flume adding to his ARIA Award collection by winning all three Artisan ARIA Awards for Producer Of The Year, Engineer Of The Year (with Eric Dubowsky) and Best Cover Art (Jonathan Zawada) for his #1 ARIA album, ‘Skin’. He is also in line for a remarkable eight ARIA Awards at the ARIAs on November 23, making him the most highly nominated artist of 2016. Flume announced via video message, that featured a cameo from Best Cover Art designer, Jonathan Zawada, that he would be performing at the 30th Annual ARIA Awards.

For the second year in a row, music fans will decide an ARIA winner exclusively via Twitter. Last year, more than 2.5 Million Tweets determined the Best Australian Live Act. This year, Twitter is giving fans the opportunity to vote exclusively for the Best International Artist category. Fans all over the world can start voting for their favourite International Artist now by heading to Twitter using the following hashtags:

#ARIASADELE, #ARIASBEYONCE, #ARIASCOLDPLAY, #ARIASDRAKE, #ARIASMEGHANTRAINOR, #ARIASJUSTINBIEBER, #ARIASONEDIRECTION, #ARIASTAYLORSWIFT, #ARIASTWENTYONEPILOTS, #ARIASTHEWEEKND

Stay tuned for further announcements of performers and presenters for the 2016 ARIA Awards in coming weeks, including the full program of events for ARIA Week, which is set to be its biggest and best year ever.

THE 2016 ARIA AWARDS NOMINATIONS LEADER BOARD

ELEVEN NOMINATIONS
Flume
Producer Of The Year - WINNER
Engineer Of The Year - WINNER
Best Cover Art - WINNER
Album Of The Year
Best Male Artist
Best Dance Release
Best Independent Release
Best Pop Release
Apple Music Song of the Year
Best Australian Live Act
Best Video

SEVEN NOMINATIONS
Troye Sivan
Album Of The Year
Best Male Artist
Best Pop Release
Apple Music Song Of The Year
Best Video
Engineer Of The Year
Producer Of The Year

SIX NOMINATIONS
Illy
Best Male Artist
Best Pop Release
Apple Music Song Of The Year
Best Video
Engineer Of The Year
Producer Of The Year

Sia
Album Of The Year
Best Female Artist
Best Independent Release
Best Pop Release
Apple Music Song Of The Year
Best Video

The Avalanches
Album Of The Year
Best Dance Release
Best Group
Engineer Of The Year
Producer Of The Year
Best Cover Art

FIVE NOMINATIONS
King Gizzard & The Lizard Wizard
Best Group
Best Hard Rock/Heavy Metal Album
Best Independent Release
Best Australian Live Act
Best Video

RÜFÜS
Album Of The Year
Best Dance Release
Best Group
Best Australian Live Act
Best Cover Art

Violent Soho
Best Group
Best Independent Release
Best Rock Album
Best Australian Live Act
Best Video

FOUR NOMINATIONS
Bernard Fanning
Best Male Artist
Best Adult Contemporary Album
Best Cover Art
Engineer Of The Year

THREE NOMINATIONS
Delta Goodrem
Best Female Artist
Best Video
Best Cover Art

Hilltop Hoods
Apple Music Song of the Year
Best Australian Live Act
Best Video

L D R U
Breakthrough Artist
Best Dance Release
Apple Music Song of the Year

Montaigne
Best Female Artist
Breakthrough Artist
Producer Of The Year

The Veronicas
Best Group
Best Pop Release
Apple Music Song of the Year

TWO NOMINATIONS
Courtney Barnett - Best Australian Live Act and Best Video, Gang Of Youths- Best Australian Live Act and Best Rock Album
Guy Sebastian - Best Male Artist and Best Video
Jarryd James - Best Adult Alternative Album and Best Independent Release
Kate Miller-Heidke - Best Comedy Release and Best Original Soundtrack/Cast/Show Album
Sarah Blasko - Best Adult Alternative Album and Best Female Artist
The Living End - Best Australian Live Act and Best Rock Album


ONE NOMINATION
Flight Facilities - Best Classical Album - WINNER, Vince Jones & Paul Grabowsky - Best Jazz Album - WINNER, Josh Pyke & the Sydney Symphony Orchestra - Best Original Soundtrack/Cast/Show Album - WINNER, Melbourne Ska Orchestra - Best World Music Album - WINNER, Roy & HG - Best Comedy Release - WINNER, Adam Brand and the Outlaws - Best Country Album, Adele - Best International Artist, Ball Park Music - Best Rock Album, Beyonce - Best International Artist, Bill Chambers - Best Country Album, Bob Evans - Best Adult Contemporary Album, Boy & Bear - Best Rock Album, Citizen Kay- Best Urban Album, Coldplay - Best International Artist, DMA's - Breakthrough Artist, Don Burrows & James Morrison - Best Jazz Album, Drake - Best International Artist, Drapht - Best Urban Album, Emma Pask - Best Jazz Album, Fanny Lumsden - Best Country Album, Gawurra - Best World Music Album, Hayden James - Best Dance Release, Hellions - Best Hard Rock/Heavy Metal Album, Jessica Mauboy- Best Female Artist, Jimmy Barnes - Best Blues & Roots Album, Joe Chindamo & Zoe Black - Best Classical Album, Joseph Tawadros - Best World Music Album, Justin Bieber - Best International Artist, Justine Clarke - Best Children's Album, Katie Noonan & Brodsky Quartet - Best Classical Album, Keith Urban feat. Carrie Underwood - Apple Music Song of the Year, Kev Carmody - Best Blues & Roots Album, Koi Child - Best Urban Album, Kungs vs. Cookin' On 3 Burners - Apple Music Song of the Year, L-FRESH The LION - Best Urban Album, Luke Heggie - Best Comedy Release, Marcus Marr & Chet Faker - Apple Music Song of the Year, Matt & Alex - Best Comedy Release, Matt Corby - Best Adult Alternative Album, Meghan Trainor - Best International Artist, Nicole Car - Best Classical Album, Olympia - Breakthrough Artist, One Direction - Best International Artist, Parkway Drive - Best Hard Rock/Heavy Metal Album, Pat Davern - Best Children's Album, Paul Grabowsky | Monash Art Ensemble | David Ngukurr Boy Wilfred | David Yipininy Wilfred - Best World Music Album, Paul Kelly - Best Adult Contemporary Album, Peter Garrett - Best Adult Alternative Album, Play School - Best Children's Album, Queensland Symphony Orchestra - Best Original Soundtrack/Cast/Show Album, Richard Tognetti | Australian Chamber Orchestra - Best Classical Album, Robert Forster - Best Adult Contemporary Album, Russell Morris - Best Blues & Roots Album, Safia - Breakthrough Artist, Sam Moran - Best Children's Album, Sara Storer- Best Country Album, Seaman Dan - Best World Music Album, Stu Hunter- Best Jazz Album, Tame Impala - Best Australian Live Act, Taylor Swift- Best International Artist, The Amity Affliction - Best Hard Rock/Heavy Metal Album, The Cat Empire - Best Blues & Roots Album, The Idea of North - Best Jazz Album, The Temper Trap - Best Adult Alternative Album, The Weeknd - Best International Artist, The Wiggles - Best Children's Album, The Wilson Pickers - Best Blues & Roots Album, The Wolfe Brothers - Best Country Album, Tina Arena - Best Adult Contemporary Album, Twelve Foot Ninja - Best Hard Rock/Heavy Metal Album, twenty one pilots - Best International Artist, Urthboy - Best Urban Album, Various Artists - The Divorce (Original Cast Recording) - Best Original Soundtrack/Cast/Show Album, Various Artists - Velvet (Original Cast Recording) - Best Original Soundtrack/Cast/Show Album, You Am I- Best Australian Live Act


2016 ARIA AWARD NOMINATED ARTISTS

Winners to be announced Wednesday, November 23,The Star, Sydney

Album Of The Year
Flume - Skin (Future Classic)
RÜFÜS - Bloom (Sweat It Out/Sony Music)
Sia - This Is Acting (Monkey Puzzle/Inertia)
The Avalanches - Wildflower (Modular/EMI)
Troye Sivan - Blue Neighbourhood (EMI)

Best Male Artist
Bernard Fanning - Civil Dusk (Dew Process/Universal Music)
Flume - Skin (Future Classic)
Guy Sebastian - Black & Blue (Sony Music)
Illy - Papercuts (feat. Vera Blue) (Warner Music Australia)
Troye Sivan - Blue Neighbourhood (EMI)

Best Female Artist
Delta Goodrem - Wings of the Wild (Sony Music)
Jessica Mauboy - This Ain't Love (Sony Music)
Montaigne - Glorious Heights (Wonderlick Recording Company)
Sarah Blasko - Eternal Return (EMI)
Sia - This Is Acting (Monkey Puzzle/Inertia)

Best Dance Release
Flume - Skin (Future Classic)
Hayden James - Just A Lover (Future Classic)
L D R U - Keeping Score (feat. Paige IV) (Audio Paxx Agency/Sony Music)
RÜFÜS - Bloom (Sweat It Out/Sony Music)
The Avalanches - Wildflower (Modular/EMI)

Best Group
King Gizzard & The Lizard Wizard - Nonagon Infinity (Flightless Records/Remote Control Records)
RÜFÜS - Bloom (Sweat It Out/Sony Music)
The Avalanches - Wildflower (Modular/EMI)
The Veronicas - In My Blood (Sony Music)
Violent Soho - WACO (I Oh You)

Breakthrough Artist
DMA'S - Hills End (I Oh You)
L D R U - Keeping Score (feat. Paige IV) (Audio Paxx Agency/Sony Music)
Montaigne - Glorious Heights (Wonderlick Recording Company)
Olympia - Self Talk (EMI)
Safia - Make Them Wheels Roll (Warner Music Australia/Parlophone)

Best Pop Release
Flume - Never Be Like You (feat. Kai) (Future Classic)
Illy - Papercuts (feat. Vera Blue) (Warner Music Australia)
Sia - This Is Acting (Monkey Puzzle/Inertia)
The Veronicas - In My Blood (Sony Music)
Troye Sivan - Blue Neighbourhood (EMI)

Best Urban Album
Citizen Kay - With The People (ASP/MGM)
Drapht - Seven Mirrors (The Ayems/Sony Music)
Koi Child - Koi Child (Pilerats Records)
L-FRESH The LION - Become (Elefant Traks/Inertia)
Urthboy - The Past Beats Inside Me Like A Second Heartbeat (Elefant Traks/Inertia)

Best Independent Release
Flume - Skin (Future Classic)
Jarryd James - Thirty One (Dryden Street Limited/Universal Music)
King Gizzard & The Lizard Wizard - Nonagon Infinity (Flightless Records/Remote Control Records)
Sia - This Is Acting (Monkey Puzzle/Inertia)
Violent Soho - WACO (I Oh You)

Best Rock Album
Ball Park Music - Every Night The Same Dream (Stop Start Music)
Boy & Bear - Limit Of Love (Boy & Bear/Universal Music)
Gang Of Youths - Let Me Be Clear (Mosy Recordings/Sony Music)
The Living End - Shift (Dew Process/Universal Music)
Violent Soho - WACO (I Oh You)

Best Adult Contemporary Album
Bernard Fanning - Civil Dusk (Dew Process/Universal Music)
Bob Evans - Car Boot Sale (EMI)
Paul Kelly - Seven Sonnets & A Song (Gawd Aggie Recordings/Universal Music)
Robert Forster - Songs To Play (EMI)
Tina Arena - Eleven (EMI)

Best Adult Alternative Album
Jarryd James - Thirty One (Dryden Street Limited/Universal Music)
Matt Corby - Telluric (Mercury Records Australia/Universal Music)
Peter Garrett - A Version of Now (Sony Music)
Sarah Blasko - Eternal Return (EMI)
The Temper Trap - Thick As Thieves (Liberation Music)

Best Country Album
Adam Brand and the Outlaws - Adam Brand and the Outlaws (ABC Music/Universal Music)
Bill Chambers - Cold Trail (Checked Label Services)
Fanny Lumsden - Small Town Big Shot (Social Family Records/Universal Music)
Sara Storer - Silos (ABC Music/Universal Music)
The Wolfe Brothers - This Crazy Life (ABC Music/Universal Music)

Best Hard Rock/Heavy Metal Album
Hellions - Opera Oblivia (UNFD)
King Gizzard & The Lizard Wizard - Nonagon Infinity (Flightless Records/Remote Control Records)
Parkway Drive - Ire (Resist/Cooking Vinyl Australia)
The Amity Affliction - This Could Be Heartbreak (Roadrunner Records)
Twelve Foot Ninja - Outlier (Volkanik/MGM)

Best Blues & Roots Album
Jimmy Barnes - Soul Searchin' (Liberation Music)
Kev Carmody - Recollections... Reflections... (A Journey) (One Louder Recordings/Universal Music)
Russell Morris - Red Dirt Red Heart (Chugg Music/MGM)
The Cat Empire - Rising With The Sun (Two Shoes Records)
The Wilson Pickers - You Can't Catch Fish From A Train (ABC Music/UMA)

Best Children's Album
Justine Clarke - Pyjama Jam! (ABC Music/Universal Music)
Pat Davern - Alexander The Elephant In Zanzibar (ABC Music/Universal Music)
Play School - Famous Friends: Celebrating 50 Years of Play School (ABC Music/Universal Music)
Sam Moran - Play Along With Sam: BEST. DAY. EVER! (6 Degrees Records/MGM)
The Wiggles - Wiggle Town! (ABC Music/Universal Music)




Share this: